اطلاعیه حدید: جزوات آموزشی چاپی تا چند روز آینده در بخش فروشگاه این وبسایت قرار داده خواهد شد...
02144094454

روش های خواندن درس زیست شناسی

همواره دانش آموزان تجربی در رابطه با خواندن درس زیست شناسی با دغدغه های زیادی مواجه هستند. مداماً از رتبه های برتر ، دبیران محترم و مشاورین کمک می خواهند. در ابتدا باید بگم هر شخص با شخص دیگر از نظر حضور ذهن ، حافظه ، دقت ، انگیزه ، تکنیک خواندن ، سطح علمی در رابطه با آن مبحث و.. متفاوت است. در اینجا من اینطور در نظر میگیرم که تو هیچ چیز در رابطه با خواندن زیست نمی دانی و سعی میکنم به عنوان یک دبیر با تجربه ی بیش از یک دهه برات راهکارهایی رو عنوان کنم میدونم اگر دقیق بهش عمل کنی با کمی صبر و دقت مشکلت رو حل کنی. باید یاد بگیرید که کتاب پیش روی شما رمان نیست و آزمون کنکور هم بچه بازی نیست و از آنجا که صندلی ها کم و دانشجو زیاد است بایستی در این رقابت با دقت ترین افراد انتخاب شوند پس کنکور رو مثل انتخابی تیم ملی برای المپیک ببین باید به تمام نکاتی که میگم حسابی گوش بدی و رعایتشون کنی چون خیلی هاتون سال دوازدهم یادتون میفته کنکوری دارید و متوقع هستین که حتماً در نه ماه خودتو برسونی در حد رشته پزشکی پس باید خوب رعایت کنی عزیز من:

 

الف) روش خواندن متن و شکل محور (فاز آموزش)

خواندن متن محور یعنی دقت به کلماتی که حتی ذهنت هم خطور نمیکنه طراح بهش فکر کنه. عزیزم تو باید تو باید تو باید انقدر متن کتاب رو از رو جزوه من خونده باشی یا کتاب درسیت که وقتی طراح اون رو عوض میکنه سریع بفهمی و مچشو تو گزینه بگیری. مثالی میزنم درک کنی؛ در فصل دوم سال دهم این متن را داریم: 

«ملخ، حشره ای گیاه خوار است و با استفاده از آرواره ها، مواد غذایی را خرد و به دهان منتقل می کند»

تو باید در فاز آموزش خوندن متن رو یاد بگیری: 

·         اول اینکه میگه حشره است 

·         دوم گیاه خوار است و هیچ وقت گوشت نمی خوره 

·         سوم یک آرواره نداره میگه آرواره ها 

·         چهارم آرواره ها هستند که غذا را خرد می کنند نه دهان 

·         پنجم آرواره جزئی از دهان نیست چون میگه پس از خرد کردن به دهان منتقل می کند. مثالی که برات زدم یک جمله ساده از کتاب درسی بود که تکنیک دقیق خوندنش رو متوجه شدی خدا رو شکر. اما این رو با مفهومی خوندن قاطی نکن این مفهومی خواندن نیست دقیق خواندن هست.

 برخی از سوالات کنکور (حدود ۲۵ تست) نیاز به این نوع تکنیک خواندن دارن. دانش آموزان من با جزوه بینظیری که دارند متوجه این موضوع شدن که کلماتی که من bold (ضخیم) کردم با زیرشون خط کشیدم و یا تیک زدم و طبقه بندی کردم دلیلش چه بوده است.

ب) روش خواندن مفهومی (فاز استدلال)

تو باید در فاز مفهومی به ویژگی های هر کلمه توجه کنی و حتی نیم نگاهی به ترکیبات داشته باشی. برگردیم به مثال قبل خودمون:

«ملخ، حشره ای گیاه خوار است و با استفاده از آرواره ها، مواد غذایی را خرد و به دهان منتقل می کند»

در این فاز اینطور باید بخوانی: 

·         اول ملخ حشره ای است پس باید تمام ویژگی های حشرات حتی در فاز ترکیبی رو بهش توجه کنی مثلاً تنفس نایدیسی دارند اسکلت خارجی دارند مغز و طناب عصبی شکمی دارند سیستم گردش خون باز دارند و.. . پس متوجه هستی که این فاز رو در بار اول که یک فصل رو باهاش مواجه میشی نمی تونی بگی اوکی شدم بعد یک هفته هر تستی از این فصل بدن ۱۰۰ میزنم. دقت کن این درس زیست هست! باید صبور دقیق پرانرژی باشی. 

·         دوم اگر گیاه خوار هست یا باید میکرب هضم سلولز داشته باشه یا جزء اوناییه که خودش بلده سلولز بسازه که استاد همدانی گفته خودش ژن سلولاز رو داره. 

·         سوم آرواره ها گفته پس یک دونه نیست و اولین بخشی از بدنش هست که برای گوارش غذا دست بکار میشه پس اولین گوارش در ملخ طبق کتاب گوارش مکانیکیه که توسط آرواره ها شروع میشه. اینارو میدونی که در جزوه تو کادرا برات قرار دادم. 

·         چهارم دهان از آرواره جداست و میدونیم محل شروع گوارش شیمیایی در ملخ است.

در کنکور حدود ۱۵تست از این تیپ داریم.

 

ج) روش خواندن ترکیبی (فاز مهارت کنکوری)

تو باید بدونی این فاز برای کسانی هست که تونستند زودتر به فصلهای جلوتر برسند یا دوره فصلهای قبل رو انجام بدهند. اینجاست که کار مشاور مهم می باشد که بتواند برای شما طوری برنامه ریزی کند و تو همچنان که دروس جدید رو یاد میگیری بتونی حتی جلوتر هم بری که این نیاز به اعتماد بنفس ، فقدان اهمال کاری ، فقدان استرس و نبود کمال طلبی منفی داره که در پستهای دیگر براتون صحبت خواهم کرد و راهکارهایی رو بهتون میدم. در این روش تو مواجه با تستهایی می شی که حضور ذهن بالا می خواد. نیاز داره شما حواست به همه فصول باشه و این یعنی مهارت. در سه ماهه آخر بایستی به این فاز پرداخته شود اما با صبر. قطعاً در ابتدا افراد آمادگی این موضوع رو ندارند و کسانی برنده خواهند بود که جلوی استرس های الکی رو بگیرند مدیریت زمان کنند و آرام آرام آمادگی کامل رو کسب کنند.

محمد همدانی – دی ماه ۱۳۹۸

 

 

 

This is an example of popup. Please create your custom popup inside your admin panel. Go to Settings > Right Click Popup
Powered by Right Click Popup